czwartek, 31 października 2013

Fani Monster High wiedzą jakie dzisiaj święto. Oczywiście HALLOWEEN. W wyobraźni widzę grupkę amerykańskich dziewczynek przebranych za postaci z MH.
Wiele osób uważa, że "fajnie" byłoby obchodzić to święto także w Polsce. Czy ja się do nich zaliczam? Czy ja wiem... Wizja darmowych słodyczy jest kusząca, ale nie zapominajmy, że to kolejne święto które "przyszło" do nas z USA (podobnie jak Walentynki). Jasne, można to "święto" traktować jako zabawę. Fajnie byłoby przebrać się za kogoś, i "żebrać" o słodkie :) Jednak widzę w tym komercję (zresztą jak w każdym innym święcie). Wszystkie akcesoria z duchami, dyniami itd. są droższe tylko dlatego, że jest to Halloween, które nawet nie jest za bardzo obchodzone w Polsce.
Dobra, koniec z tymi przemyśleniami. Przejdźmy do konkretu ;)

Historia Halloween
Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion albo z celtyckiego święta na powitanie zimy. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych.
Druidzi (kapłani celtyccy) wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk. Na ołtarzach poświęcano bogowi resztki plonów, zwierzęta i ludzi. Paląc chciano dodawać słońcu sił do walki z ciemnością i chłodem. Wokół ognisk odbywały się tańce śmierci. Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. (...)
31 października 1920 roku w mieście  Anoka w stanie Minnesota odbyła się pierwsza w Stanach Zjednoczonych parada z okazji Halloween. Uczestnikami parady byli mieszkańcy, przebrani w kolorowe stroje popularnych postaci. W kolejnych latach pochód organizowano corocznie 31 października. W roku 1937 Anokę ogłoszono światową stolicą Halloween.
Źródło: https://www.google.pl/search?q=halloween+t%C5%82o+na+bloga&client=firefox-a&hs=3O6&rls=org.mozilla:pl:official&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=kAdtUsbFO8e70QWJt4HgCg&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1280&bih=857#q=halloween&rls=org.mozilla:pl%3Aofficial&tbm=isch

 



1 komentarz:

  1. Halloween nie chce sie przyjąć w Polsce nie dlatego, że dzieci chodzą poprzebierane za potwory. To "święto" jest zaraz przed Wszystkimi Świętymi, a jest to rdzenne święto polskie, i obchodzenie Halloween można uznać za brak szacunku wobec święta dzień później.

    OdpowiedzUsuń